[HCM] Tuyển 02 NodeJS Developers

• MobyteLab needs to hire 2 NodeJS Developers who will join us after Tet Holiday!!

JOB DESCRIPTION:

• If you are young, active, willing to learn and want to make something new from scratch, this is the job for you.
    • We are a group of people wants to make something big and we follow our dreams.
    • We are missing our part in web developer position, specifically Nodejs. If you feel good at this position, please don’t hesitate to send us your CV.
    • We don’t care about year experiences, we care about your real talent.

YOUR SKILLS AND EXPERIENCE:

• Can help to build the web app from scratch in Nodejs.
    • Have experience with Restful API.
    • Have experience with MySQL / Postgre SQL / MongoDB / NoSQL Strict with the quality of code.
    • See the importance of the unit testing.
    • Willing to follow the company’s process.
    • Willing to give your suggestion to bring high quality to the projects.
    • See front-end is a part of the job.
    • Familiar with AngularJS / React / Foundation.
    • Not afraid of learning the new thing.
    • See everything is possible and will not step back.
    • Have experience to set up Linux server with dedicated server or use cloud service as AWS.
    • Stay hungry, stay foolish --- Steve Jobs

WHY YOU'LL LOVE WORKING HERE:

• Salary (NET): Negotiable
    • Join with the group of people that’s same as you.
    • Be a part of products that you will be with passion.
    • Have a chance to learn the new modern technology in the world.
    • Modern environment, speak in English.
    • Company trip every year.
    • 13th salaries.
    • Insurance includes social insurance, health insurance and unemployment insurance.
    • 20 days’ paid annual leave includes 8 days for holidays and 12 days of leave.
    • Provide all needed equipment for work.
    • Full tools to fight.
    • Work 40 hours per week.

About MOBYTELAB SERVICES LTD., CO.

MOBYTELAB is mobile service company

Founded in 2013, with mission to provide customer with a good solution to run their business on time, on quality and on price. We run our business to help customers from over the world. Within 3 years we have built a team of experts in mobile platforms and web application platform. We provide a full stack solution or separated solution based on customer's need.
    At MobyteLab, we understand customer's need about mobile development and always improve oulself to provide customer with best quality.

Address: 151 Dao Duy Anh, Ward 9, Phu Nhuan District, Hochiminh City.

Website: http://mobytelab.com/

If you concern this position, please apply CV through
    email: hr@mobytelab.com or ha.nguyen@mobytelab.com.

• Mình ở HN, cty có chi nhánh ngoài HN không vậy?

• @skyvn Rất tiếc là công ty chưa có chi nhánh ở Hà Nội ạ. Mong có thể hợp tác với anh vào dịp khác.

• @Minhha19 MobyteLab are looking for a person who are passionate interest in research on NodeJS / Javascript. We don’t care about year experiences, we care about your real talent!!

• We are looking for new members and interns for NodeJS developer position.

• You can work at MobyteLab right after receiving offer letter and information from HR Department or after Tet Holiday.

• Cho e hỏi,Phỏng vấn có bằng tiếng anh không a,?

• @Vũ225 Có Phỏng vấn tiếng anh, tiếng Việt chung 1 buổi nha bạn. PV tiếng Anh chủ yếu là bạn có thể giao tiếp trong team bằng tiếng Anh và có khả năng đọc tài liệu tiếng Anh ^^

• We have many positions open for NodeJS interns and part-time/ full-time developers.

• @Minhha19 tiếng anh chưa vững vô công ty có train lại ko bạn :D

• @trannamit95 Được nha bạn ^^
    Trong team có anh người Anh, đối tác là người nước ngoài nên hoàn cảnh đưa đẩy là lên thui. Ngoài ra, mọi người hay đi cafe để mở CLB tiếng Anh nè, cuối tuần happy hour cũng vừa ăn vừa chém tiếng Anh.

• @Minhha19 Dạ cho e hỏi bên mình có tuyển thực tập không ạ?

• @hellchicken MobyteLab vẫn nhận hướng dẫn thực tập nha bạn ^^

• @Minhha19 Dạ cho e hỏi về yêu cầu tham gia với :d

• @hellchicken
    em gửi thư qua email: ha.nguyen@mobytelab.com để trao đổi thêm nha. Cảm ơn và chúc em buổi chiều làm việc hiệu quả.

• Chúng tôi hiện đang tìm thành viên mới có khoảng 1 năm kinh nghiệm NodeJS.
    Các bạn quan tâm xin gửi CV về địa chỉ ha.nguyen@mobytelab.com hoặc hr@mobytelab.com
    Chúc các bạn một ngày mới vui vẻ.

• Chúc mừng năm mới. mình từng học làm node nhưng chưa được bài bản, không biết vị trí này còn trống ko?

• @Vy-Vu Rất tiếc là bên mình hiện đang tuyển thêm các bạn có khoảng 1 năm kinh nghiệm thôi bạn nhé. Hy vọng có cơ hội khác để hợp tác với bạn.
    Chúc bạn có tuần làm việc mới vui vẻ.

• Mình bên PHP với Wordpress Developer , Có tự build nodejs ở nhà khá là hoàn chỉnh cho 1 webapp back-end- -> front-end . Về mảng nghe nói đoc viết eng thì tầm 65- 75%, liệu có được không bạn ?

• @Vy-Nhật-Hoàng Xin lỗi đã trả lời chậm cho bạn nhé.
    Thời gian này bên mình hiện tại đang phát triển team Nodejs và tìm thêm thành viên mới. Bên mình sẽ có Leader hướng dẫn cho bạn và tiếng Anh đều có thể cải thiện mà ^^
    Nếu bạn quan tâm, vui lòng gửi CV vào email: ha.nguyen@mobytelab.com
    Cảm ơn và chúc bạn tuần mới làm việc vui vẻ.

Log in to reply